Scroll Top
Ul. Koče Popovića br. 6/7 (Savamala)

Ulazak stranaca u Republiku Srbiju

 

Boravak stranaca u Republici Srbiji

Poslednjih godina sve veći broj stranih državljana iz različitih delova sveta odlučuje da centar svojih životnih aktivnosti preseli u Republiku Srbiju. Najveći broj dolazaka beleže državljani Kine, Turske, Indije, Šri Lanke, Nepala, Kube i Rusije. Ovaj trend rasta imigracije može se delimično pripisati liberalnom zakonodavstvu koje reguliše status stranaca kao i prisutnom deficitu radne snage u ključnim industrijama, naročito građevniskoj. Pored toga, povoljni uslovi za strane kompanije i šarmantni stil života koji karakteriše našu zemlju dodatno privlače međunarodne talente i investitore.

 

Ulazak u Republiku Srbiju

Pre nego što planirate putovanje u Republiku Srbiju, ključno je da se informišete o viznom režimu koji se primenjuje na državljane vaše zemlje. Potrebno je da proverite da li je vaša država porekla u grupi zemalja kojima nije potrebna viza za ulazak u Srbiju, ili pak, pripadate grupi zemalja za koje je viza obavezna.

Državljani većine evropskih zemalja, kao i zemalja van Evrope s kojima Republika Srbija ima potpisane bilateralne sporazume o regulisanju ulaska i izlaska, mogu ući u zemlju bez vize. Među tim zemljama su, na primer, sve države Evropske Unije, Sjedinjene Američke Države, Australija, Novi Zeland, Meksiko, Brazil, Argentina, Oman, Indonezija, Surinam i druge.

 

Vrste boravka u Republici Srbiji

Postoje četiri vrste boravka u Republici Srbiji: kraći, duži i privremeni boravak, kao i stalno nastanjenje. Shodno tome, izdaju se vize za kraći boravak, vize za duži boravak, kao i odobrenja za privremeni boravak i stalno nastanjenje.

Podnošenje zahteva za izdavanje vize dozvoljeno je svim strancima, kao i aparatridima.

 

Viza za kraći boravak (Viza C)

Kada je reč o kraćem boravku, koji traje do 90 dana u periodu od 180 dana, ova vrsta vize se izdaje državljanima zemalja koje nisu u bezviznom režimu, odnosno čiji državljani ne mogu ući u Srbiju bez vize. Viza za kraći boravak predstavlja odobranje za ulazak na teritoriju Republike Srbije, tranzit preko njene teritorije, kao i boravak na njoj. Ove vize se najčešće izdaju za turistička putovanja, poslovne posete (kao što su prisustva sastancima i konferencijama) i slično, te mogu biti za jedan, dva ili više ulazaka u Srbiju.

Na primer, ukoliko ste državljanin Republike Obale Slonovače koji poslovno sarađuje sa kompanijom u Srbiji, i planirate da radi poslovnih sastanaka sa tom kompanijom doputujete u Srbiju, podnećete zahtev za vizu C.

Bitno je naglasiti da viza C nije uslov za podnošenje zahteva za privremeni boravak, kao i da se viza C izdaje u sve svrhe putovanja, osim onih za koje se izdaje viza D, dok se viza D izdaje sve osnove za koje se može izdati i privremeni boravak. Drugim rečima, potrebno je proveriti koja viza je adekvatna razlozima vašeg boravka u Srbiji, te onda podneti zahtev za istu. Na primer, ako imate ponudu za posao u Srbiji, i dolazite da zaključite ugovor o radu, ne možete podneti zahtev za vizu C, već morate podneti zahtev za vizu D.

 

Viza za duži boravak (Viza D)

Duži boravak obuhvata ulazak, izlazak i boravak na teritoriji Srbije u periodu od 90 do 180 dana. Najčešći razlozi za izdavanje vize D su spajanje porodice, zaposlenje, studiranje i slično. Strani državljani koji žele da podnesu zahtev za odobrenje privremenog boravka, a kojima je potrebna viza za ulazak u Srbiju, moraju prvo podneti zahtev za vizu tipa D, a zatim, po dolasku, zahtev za odobrenje privremenog boravka. Osnov po kojem se zahteva viza D mora biti identičan osnovu prema kojem ćete zahtevati privremeni boravak.

Na primer, ako ste državljanin Republike Indije i planirate da dođete u Srbiju radi zaključenja ugovora o radu, pre dolaska u Srbiju morate podneti zahtev za vizu tipa D.

Drugi primer je ako ste državljanin Republike Benin koji je u ljubavnoj vezi sa državljaninom Srbije i planirate da dođete u dužu posetu ili čak da se preselite u Srbiju, obzirom da Benin ne spada u grupu zemalja za koje ne treba viza, prvo morate podneti zahtev za Vizu D, pa tek nakon odobrenja, kad dođete u RS možete pokrenuti proces odobrenja privremenog boravka.

S druge strane, ako ste državljanin Republike Francuske koji iz navedenih razloga dolazi u RS,  nema potrebe da podnosite zahtev za Vizu D, već možete odmah po dolasku u Srbiju pokrenuti proceduru za izdavanje dozvole za privremeni boravak i rad, obzirom da se Republika Francuska nalazi u bezviznom režimu.

 

Za sva dodatna pitanja  možete angažovati naš tim advokata, koji Vam može znatno olakšati proces prikupljanja dokumentacije kao i pružiti podršku pri postupku podnošenja zahteva za izdavanje vize.

 

autor teksta Olga Matić, advokatski pripravnik

Leave a comment